Polski Fan Klub Nelly Furtado - Nelly Furtado Poland - The Ride Era

Biografia


Imię: Nelly
Drugie imię: Kim
Nazwisko: Furtado
Data urodzenia: 2.12.1978r.
Miejsce urodzenia: Victoria, Kolumbia Brytyjska, Kanada
Rodzice: Maria Manuela i Antonio Jose Furtado
Rodzeństwo: siostra Lisa Anne oraz brat Michael Anthony

 
Nelly Furtado to kanadyjska piosenkarka oraz autorka tekstów, portugalskiego pochodzenia.
Sprzedała na całym świecie ponad 20 milionów płyt. Jest laureatką nagrody Grammy za pierwszy singiel "I'm Like A Bird" z jej debiutanckiej płyty "Whoa! Nelly".
Gra na gitarze, keyboardzie, ukelele oraz puzonie. Potrafi posługiwać się językiem portugalskim, angielskim oraz hiszpańskim. Jej rodzice wyemigrowali do Kanady z Sao Miguel (Azory) w późnych latach '60.

Ukończyła Mount Douglas Secondary School w Victorii, następnie wyjechała do Toronto i tam rozpoczęła studia na kierunku literatury / historii sztuki (zdania uczonych są podzielone...). W tamtym czasie powstał jej pierwszy projekt muzyczny - Nelstar, jednak pierwsze występy dawała jeszcze jako dziecko, śpiewając razem ze swoją mamą w chórze kościelnym. Artystka często podkreśla jak dużą rolę w jej życiu odegrały muzyczne korzenie.

Na światowy rynek muzyczny weszła w 2000r. z albumem "Whoa, Nelly!" oraz singlem "I'm like a bird", który zdobył szczyty list przebojów i zdobył słuchaczy.

We wrześniu 2003r., na krótko przed ukazaniem się jej drugiego albumu "Folklore", urodziła córkę Nevis.

Piosenka "Força" pochodząca z "Folklore" stała się hymnem Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2004r.

Po trzyletniej przerwie Furtado wróciła z kolejnym krążkiem zatytułowanym "Loose". Singiel promujący album - "Maneater", stał się przebojem. Nelly po raz kolejny królowała na listach przebojów na całym świecie.

W lipcu 2008r. Nelly po raz pierwszy odwiedziła Polskę. Jej koncert w Poznaniu musiał zakończyć się po 3 utworach, spowodowane było to ogromną burzą z silnymi opadami deszczu. Na szczęście Nelly kolejnego dnia nie miała zaplanowanych żadnych występów i postanowiła zostać w Poznaniu i wystąpić ponownie - tym razem obyło się bez niespodzianek.

Czwarty album - "Mi Plan" przypomniał, że piosenkarka nie boi się eksperymentować. Nagrany w całości po hiszpańsku był odskocznią od pisania tekstów w języku angielskim. Za album "Mi Plan" Nelly otrzymała nagrodę Latin Grammy w kategorii "Najlepszy popowy album z kobiecym wokalem".

12 lutego 2010r. Nelly Furtado wystąpiła w duecie z Bryanem Adamsem na uroczystości otwarcia zimowej olimpiady w Vancouver.

Podczas koncertu na Orange Warsaw Festival 2010 miała miejsce oficjalna premiera premierowych dwóch utworów "Night is young" oraz "Girlfriend in the city", które znalazły się na składace "The Best Of: Nelly Furtado" wydanej jesienią 2010 roku.

W październiku 2010 Nelly odsłoniła swoją gwiazdę w Canada's Walk of Fame w Toronto.

14 września 2012r. ukazał się piąty studyjny album Nelly Furtado zatytułowany "The Spirit Indestructible".

W sierpniu 2013 artystka ponownie zawitała do naszego kraju - tym razem do Szczecina, gdzie wystąpiła dwukrotnie - podczas Gali Eska Music Awards 2013 z dwiema piosenkami oraz następnego dnia jako Główna Muzyczna Gwiazda Finału Regat Żaglowców Wielkich zaprezentowała swój szerszy repertuar podczas 1,5 godzinnego koncertu.

31 Marca ukaże się jej szósta w karierze płyta "The Ride", wyprodukowana przez Nelly oraz Johna Congletona.